همیشه تنها

همیشه تنها

پیامک
متمایلات
کلیک‌خور
پیوندها

سانسورچی

پنجشنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۵، ۱۱:۱۰ ب.ظ

چند روز پیش یکی از بچه‌های اینستاگرام پیج دوم ساخت. برای اینکه تو پیج اولش فامیل و دوست و آشناهایی می‌خوندنش و می‌دیدنش که مجبور بود براشون سانسور شه. از سانسور کردن خودش تا این حد حالش بد شده بود!

 

یادم اومد منم چقدر طفلکی‌ام. چقدر خودمو تو عکسام، تو حرفای اینستام سانسور کردم. چقدر از بی‌پردگی وبلاگم دور شدم. یادش به خیر روزایی که مطلب می‌نوشم، در عرض یکی دو روز چند نفر از فامیل و دوست زنگ می‌زدن سوال پیچ می‌کردن و خیلی راحت می‌گفتم "من بابت نوشته‌هام به کسی جواب پس نمی‌دم" و خداحافظ! که این باعث نشد کسی ازم متنفر شه؛ باعث شد اطرافیانم خط زردشونو بشناسن و حتی اگه سوالی تو دلشون وول خورد به خودشون حق ندن بپرسن چون حق پرسیدنشو نداشتن. چون با پرسیدنش پاشونو از گلیمشون می‌آوردن تو گلیم من و من قطعا اون پا رو قطع می‌کردم! که یه بار از یه تازه فامیل که جا خورده بود از رک بودنم شنیدم که "خیلی خوبه این ینی تو منافق و دو‌رو نیستی"

 

ترس از‌دست دادن آدما به‌خاطر خودت بودن، ترس ترک شدن و تنها موندن به‌خاطر اینکه آدما خود واقعیتو دوست ندارن و قبول ندارن، ترس از قضاوت شدن و حرف‌های پشت سر باعث می‌شه سال‌های زیادی از عمرتو به مخفی کردن خودت بگذرونی. و در برابر حرف‌ها و اظهار نظرهای نا‌به‌جای آدما وا بدی. و همیشه از خودت بودن خجالت بکشی و منتظر تاییدها باشی.

 

که مثلا عکس پروفایلتو عوض کن، این متنو بردار، این چیه پوشیدی، چرا موهات بیرونه، چرا چادر سرته، چرا با فلانی می‌گردی، چرا اینو خریدی، چرا اونجا رفتی... آدما بلد نیستن پاشونو از خط زردشون جلوتر نیارن. پاشونو قطع کنید. با جسارت و اعتماد به نفس تمام از حریمتون حفاظت کنید و به آدما یاد بدید جاشون کجاست. یا سر جاشون می‌ایستند یا از جایی که امکان دخالت و بی‌ادبی ندارن فرار می‌کنن به جایی که این امکانو هنوز دارن! یا شما به آدما یاد بدید با زندگیتون چطور برخورد کنن، یا شما ازشون یاد بگیرید چطور باید زندگی کنید!

 

۹۵/۱۲/۱۲
حمیده کوه افکن